2BM 5-dages QA-review af SAP HCM Processes & Forms

Dette tilbud er specielt interessant for virksomheder, som allerede har eller er i gang med en SAP HCM Processes & Forms implementering i virksomheden  - og som måske  oplever problemer med workflow, lange svar tider, datafelter i formularer eller måske er i tvivl om det valgte løsningsdesign giver de mest optimale forretningsprocesser.

2BM tilbyder et QA-Review af løsningen inkl. gennemgang af forretningsprocesser, teknisk design og opsætning, samt analyse af eventuelle identificerede fejl i løbet af 5 dage. QA- Reviewet bliver udført af 2BM’s specialistteam bestående af SAP HCM Processes & Forms eksperter med erfaring fra lignende projekter i Danmark og i udlandet.
Tilbuddet inkluderer en QA-Review rapport, som dækker følgende områder:
  • Gennemgang af eksisterende problemområder og aktuel issueliste, samt forslag til forbedringsområder og konkrete løsningsalternativer
  • Analyse vedr. overensstemmelse med 2BM Best Practice for løsningsdesign angående SAP HCM Processes & Forms
    • Opsætningen af processer, herunder blandt andet gennemgang af procesdesign, flere-forms scenarier, etc.
    • Adobe-Forms – herunder binding, anvendelse af Adobe-biblioteker og scripting
    • Workflow
    • Sammenhæng med den øvrige SAP HCM opsætning
  • Evaluering af den valgte metode for implementering og Roll Out
  • Gennemgang af dokumentation vedr. Business Blue Print, konfigurering, test, brugeroplæring etc.
  • Konklusion med forslag til løsninger og forbedring
For mere information kontakt venligst Partner Lars Dylander på telefon +45 40644575 eller email .

Læs mere om SAP HCM Processes & Forms her.


  
 

 

Copyright © 2BM A/S - All Rights Reserved.

CMS - Content Management System by Media2.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!